See -uli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-u",
"3": "-li",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "-u + -li",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "-u + -li",
"forms": [
{
"form": "-yli",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "yli"
},
"expansion": "Uli",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-Uli",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-yli",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-uli (front vowel harmony variant -yli, linguistic notation -Uli)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"var": "yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel harmony variant -yli, linguistic notation -Uli)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-ul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -li (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "56 41 1 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "57 40 1 2",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Forms diminutive nouns."
],
"id": "en--uli-fi-suffix-Gjv15xH3",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-uli"
}
{
"etymology_text": "Related to -uri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-ulilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-ulist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-uliloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-ulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "-uliloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "-uliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-uliloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-ulilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-uliloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-uliks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-uliiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-uliloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-ulinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-ulint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "-uliloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "suffix",
"3": "front vowel variant",
"4": "-yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel variant -yli)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel variant -yli)",
"name": "izh-suffix"
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Used to form nouns denoting someone who relates to the suffixed noun."
],
"id": "en--uli-izh-suffix-6f00woJq",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/-uli/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[-ulʲiˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/-uli/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[-uliˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
}
],
"word": "-uli"
}
{
"forms": [
{
"form": "-ulī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "suffix form",
"head": "-ulī"
},
"expansion": "-ulī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "-ulus"
}
],
"glosses": [
"inflection of -ulus:",
"nominative/vocative masculine plural"
],
"id": "en--uli-la-suffix-90CD9ooW",
"links": [
[
"-ulus",
"-ulus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"morpheme",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "36 64",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "-ulus"
}
],
"glosses": [
"inflection of -ulus:",
"genitive masculine/neuter singular"
],
"id": "en--uli-la-suffix-ApbiHDBp",
"links": [
[
"-ulus",
"-ulus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"morpheme",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"word": "-uli"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-u",
"3": "-li",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "-u + -li",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "-u + -li",
"forms": [
{
"form": "-yli",
"tags": [
"front-vowel"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-uleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-ulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-uleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "yli"
},
"expansion": "Uli",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "linguistic notation",
"14": "-Uli",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "front vowel harmony variant",
"4": "-yli",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-uli (front vowel harmony variant -yli, linguistic notation -Uli)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun",
"var": "yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel harmony variant -yli, linguistic notation -Uli)",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-ul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish noun-forming suffixes",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish suffixes",
"Finnish terms suffixed with -li (nominal)",
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Forms diminutive nouns."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-uli"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "Related to -uri.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/vahti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-uli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulija",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ulii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ulii",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliloihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-ulilois",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "-ulist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-uliloist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "-ulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "-uliloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "-uliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-uliloil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "-ulilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-uliloilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "-uliks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-uliiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-uliloiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "-ulinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliloinna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-uliloin",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "-ulint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-uliint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
},
{
"form": "-uliloint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "suffix",
"3": "front vowel variant",
"4": "-yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel variant -yli)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-yli"
},
"expansion": "-uli (front vowel variant -yli)",
"name": "izh-suffix"
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian suffixes",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Pages using catfix",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Used to form nouns denoting someone who relates to the suffixed noun."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/-uli/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[-ulʲiˑ]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/-uli/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[-uliˑ]",
"tags": [
"Soikkola"
]
}
],
"word": "-uli"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin suffix forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "-ulī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "suffix form",
"head": "-ulī"
},
"expansion": "-ulī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "-ulus"
}
],
"glosses": [
"inflection of -ulus:",
"nominative/vocative masculine plural"
],
"links": [
[
"-ulus",
"-ulus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"masculine",
"morpheme",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "-ulus"
}
],
"glosses": [
"inflection of -ulus:",
"genitive masculine/neuter singular"
],
"links": [
[
"-ulus",
"-ulus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"morpheme",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"word": "-uli"
}
Download raw JSONL data for -uli meaning in All languages combined (26.0kB)
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: linguistic notation -Uli",
"path": [
"-uli"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "suffix",
"title": "-uli",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: front vowel variant -yli",
"path": [
"-uli"
],
"section": "Ingrian",
"subsection": "suffix",
"title": "-uli",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.